Supë pule me lakër

Supë pule me lakër

Përbërësit: ½ filxhan gjalpë 1 qepë, të grirë 450 gr brokoli të ngrira, të prera 400 gr lëng mish pule 450 gr djathë pice, në formë kubike 2 filxhanë qumësht 1 lugë gjelle pluhur hudhre 2/3 filxhan miell misri 1 filxhan ujë   Përgatitja: Në një tenxhere, shkrini...
Supë karrote me xhenxhefil dhe portokall

Supë karrote me xhenxhefil dhe portokall

Përbërësit: 3 lugë gjelle gjalpë pa kripë 6-7 karrota të mëdha, të qëruara, të prera hollë 2 filxhanë qepë të grira Kripë 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë 2 filxhanë supë perimesh 2 filxhanë ujë 3 shiritë të mëdhenj lëkurë portokalli Majdanoz dhe kopër për garniturë...
Recetë franceze për supën me qepë

Recetë franceze për supën me qepë

Përbërësit: 6 qepë mesatare 50 gr gjalpë 1 lugë vaj ulliri 1 lugë miell 1 litër ujë kripë/piper bukë fshati me feta djathë kaçkavall Përgatitja: I presim qepët në feta të holla e i skuqim në gjalp deri sa të marrin ngjyrë kafe. U shtojmë miellin dhe i kaurdisim shumë...